Za korona-fejki odpowiada tylko 12 osób?; Teraz każdy może zrobić deepfake
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Tylko 12 osób odpowiada za antyszczepionkowe fake-newsy
dailyweb.pl, 25 marca 2021 r. Na pewno spotkaliście się z powielanymi memami i postami antyszczepionkowymi, które pojawiają się non stop w mediach społecznościowych. Zajął się nimi „Center for Countering Digital Hate and Anti-Vax Watch” i przygotowano specjalny report na temat tego, kto stoi za taką dezinformacją.
Wyniki zaskakują. Okazuje się, że takie fake-newsy mają swoje źródło u jednej z dwunastu osób, które je przygotowują. Raport mówi o tym, że aż 65% wszystkich treści, które uznawane są przez Facebooka i Twittera jako „antyszczepionkowe” dostarczane są przez dwunastu influencerów z ruchu, który sprzeciwia się szczepieniom. Czytaj więcej…
Szukasz rzetelnych informacji? Uważaj na fake newsy!
faktykrakowa.pl, 25 marca 2021 r. Fake newsy notorycznie zalewają Internet i mogą dotyczyć każdego obszaru: od plotek o życiu celebrytów po świat gospodarki. Głównym celem fałszywych wiadomości jest przyciąganie użytkowników, aby odwiedzili oni daną stronę. Dlatego fałszywe wiadomości często są kontrowersyjne albo zaskakujące, aby wzbudzić ciekawość. Jak odróżnić fake news od rzetelnych informacji?
Każdy podejrzany lub kontrowersyjny news najlepiej sprawdzić w kilku źródłach. Jeśli pojawia się on tylko na mało znanych portalach i w dodatku w niezmienionej formie, bez jakichkolwiek dodatkowych danych to można podejrzewać, że informacja została zmyślona. Czytaj więcej…
To przerażające, że teraz każdy może zrobić deepfake – wystarczy aplikacja
antyweb.pl, 24 marca 2021 r. Internet zalewają materiały deepfake. Trudno się dziwić, skoro do najprostszych wystarczy smartfon i odpowiednia aplikacja.
Deepfake to jedna z tych rzeczy, która zaczyna porażać swoją dokładnością. Jedne są bardziej dopracowane, inne mniej, ale faktem jest, że ich „skuteczność” zależy od wyczulenia odbiorców. Nie dla każdego podejrzliwość i dopatrywanie się szczegółów mogących zdradzić że nie mamy do czynienia z oryginalnym nagraniem będzie równie oczywiste. Czytaj więcej…