To koniec WhatsApp?; Jak radzić sobie z hejtem?
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
To koniec WhatsApp? Komisja Europejska bierze na celownik szyfrowane komunikatory
cai24.pl, 21 września 2020 r. Właściciele szyfrowanych komunikatorów będą musieli stworzyć „tylną furtkę” dla organów ścigania. To efekt afery pedofilskiej w Niemczech. Unia Europejska zabiera się za komunikatory pozwalające na przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości tzw. end-to-end. O przyszłości komunikatorów takich jak WhatsApp wstrząsająca afera pedofilska w Niemczech. Chodzi o wydarzenia z Bergisch Gladbach. Grupa pedofilów stworzyła tam siatkę i za pomocą szyfrowanych komunikatorów na masową skalę kolportowała zdjęcia z wykorzystywanymi dziećmi. Policja była przerażona odkryciem. Tysiące pedofilskich treści nie pogrążyły jednak wszystkich bestii. Część uniknęła odpowiedzialności, ponieważ nie udało się ustalić danych ukrywających się za zaszyfrowanymi komunikatorami. Czytaj więcej…
Jak radzić sobie z hejtem?
polskiobserwator.de, 22 września 2020 r. Eksperci alarmują: hejt to coraz powszechniejsze zjawisko. Jak wynika z raportu organizacji Global Dignity, dotyczącego hejtu wśród młodzieży, bezpośredni kontakt z mową nienawiści miał już co drugi młody człowiek w Polsce (12-18 lat). Tymczasem negatywne i agresywne komentarze, wrogie potraktowanie drugiej osoby może prowadzić do problemów emocjonalnych, a nawet do głębokich urazów psychicznych. Zobacz co robić, aby uodpornić się na hejt. Od kwietnia do czerwca br. Facebook usunął 22,5 mln wpisów zawierających mowę nienawiści oraz 7 mln postów z fake newsami na temat pandemii COVID-19, co wynika z opublikowanego przez koncern raportu. Dla porównania w pierwszym kwartale 2020 roku, tego typu treści usunięto z Facebooka w liczbie 9,6 mln. To pokazuje skalę zjawiska. Czytaj więcej…
Fake newsy roznoszą phishing. Jak się chronić?
egospodarka.pl, 22 września 2020 r. Fake newsy stały się narzędziem, po które często sięgają cyberprzestępcy. Z komunikatu opublikowanego właśnie przez CERT Orange Polska wynika, że podczas tegorocznych wakacji posłużyły one w aż 4 na 10 ataków phishingowych wykrytych w sieci Orange Polska. To kolejny dowód na to, że fake newsy stają się realnym problemem społecznym. Phishing, a więc sposób wyłudzania danych do kont bankowych i profili w mediach społecznościowych, święci wśród cyberprzestępców triumfy popularności. Z danych Orange Polska wynika, że tylko w I połowie br. zablokowano w tej sieci aż 10,5 mln tego ataków phishingowych. Dla porównania, na przestrzeni całego minionego roku udaremniono 11,5 mln tego rodzaju incydentów. Czytaj więcej…