Śledczy powoli reagują na hejt wobec Viki Gabor; Ponad 100 mln szkodliwych nagrań usuniętych z TikToka
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Jak radzić sobie z hejtem? Problem dotyka już co drugie dziecko
zdrowie.wprost.pl, 23 września 2020 r. Eksperci alarmują: hejt to coraz powszechniejsze zjawisko. Jak wynika z raportu organizacji Global Dignity, dotyczącego hejtu wśród młodzieży, bezpośredni kontakt z mową nienawiści miał już co drugi młody człowiek w Polsce (12-18 lat). Tymczasem negatywne i agresywne komentarze, wrogie potraktowanie drugiej osoby może prowadzić do problemów emocjonalnych, a nawet do głębokich urazów psychicznych. Zobacz co robić, aby uodpornić się na hejt. Od kwietnia do czerwca br. Facebook usunął 22,5 mln wpisów zawierających mowę nienawiści oraz 7 mln postów z fake newsami na temat pandemii COVID-19, co wynika z opublikowanego przez koncern raportu. Dla porównania w pierwszym kwartale 2020 roku, tego typu treści usunięto z Facebooka w liczbie 9,6 mln. To pokazuje skalę zjawiska. Czytaj więcej…
Śledczy powoli reagują na hejt wobec Viki Gabor
krakow.wyborcza.pl, 22 września 2020 r. Prokuratura będzie musiała pochylić się nad skargą Stowarzyszenia Romów w sprawie odmowy ścigania autorów hejtu pod adresem piosenkarki Viki Gabor. Ale się nie śpieszy. Gdy 12-letnia Viki wygrała w zeszłym roku konkurs Eurowizja Junior, były gratulacje, m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, były listy od koleżanek i kolegów ze szkoły, był powitalny tort. Ale oprócz miłych akcentów w internecie pojawiła się też fala nienawistnych wpisów. Powodem ataku stało się jej romskie pochodzenie. – Urodziłam się w Hamburgu i mam romskie korzenie, ale przede wszystkim jestem Polką i krakowianką – mówiła o sobie po wygranej Viki w wywiadzie dla „Wyborczej”.
Ponad 100 mln szkodliwych nagrań usuniętych z TikToka
cyberdefence24.pl, 23 września 2020 r. W pierwszej połowie 2020 roku usunięto 104 mln nagrań naruszających zasady serwisu – wskazują przedstawiciele TikToka. Platforma chce również nawiązać współpracę z innymi firmami, której głównym założeniem będzie wzajemna wymiana informacjami na temat szkodliwych materiałów udostępnianych w sieci. Z raportu przedstawionego przez TikToka wynika, że w połowie 2020 roku serwis usunął ponad 104 mln nagrań naruszających zasady serwisu wideo. Jak poinformowała platforma, 30 proc. usuniętych materiałów przedstawiało treści seksualne oraz nagość, 20 proc. naruszało zapisy o ochronie osób nieletnich, a 19 proc. promowało „nielegalne działania lub produkty”. Najwięcej nieodpowiednich filmów usuniętych zostało ze stron w Brazylii, Indiach i Pakistanie. Czytaj więcej…