Ministerstwo Cyfryzacji walczy z fake newsami o sieci 5G; Prawdziwe informacje czy fałszywe wiadomości?
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
cyberdefence24.pl, 21 sierpnia 2020 r. Koncern Marka Zuckerberga naciska na przyspieszenie prac nad ustawą dotyczącą przenośności danych, na mocy której użytkownicy w łatwiejszy sposób mogliby przesyłać dane z jednej witryny na drugą. Przenośność danych to – jak przypomina w piątek agencja Reutera – od pewnego czasu główny wątek, wokół którego ogniskuje się debata na temat wolności konkurencji na rynku nowych technologii w Stanach Zjednoczonych i Europie. W kwietniu Facebook zezwolił użytkownikom z USA i Kanady na przenoszenie zdjęć i nagrań wideo ze swojego serwisu społecznościowego do usługi Google Photos. To pierwsza decyzja tego rodzaju w historii koncernu i według agencji Reutera znak, że firma Marka Zuckerberga poważnie traktuje konieczność udzielenia odpowiedzi amerykańskim regulatorom i politykom, którzy od pewnego czasu uważnie przyglądają się praktykom rynkowym giganta i oskarżeniom zarzucającym mu, że tłumi konkurencyjność w segmencie usług internetowych. Czytaj więcej…
Ministerstwo Cyfryzacji w kampanii walczy z fake newsami o sieci 5G (wideo)
wirtualnemedia.pl, 24 sierpnia 2020 r. Ruszyła kampania edukacyjna Ministerstwa Cyfryzacji dotycząca internetu mobilnego w standardzie 5G. Celem akcji jest m.in. walka z fake newsami o 5G. Kampania jest oparta na dwóch spotach. Jeden pokazuje, jak w codziennych sytuacjach przydaje się szybki internet mobilny. – Zdalna praca, edukacja, konsultacja medyczna – w ostatnim czasie doceniliśmy ich wartość. Nadal jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest to, by być w zasięgu – wylicza Ministerstwo Cyfryzacji w opisie akcji. Drugi spot przedstawia rzeczywistość bez internetu mobilnego. – Nie zamówicie taksówki „na mieście”, nie sprawdzicie szybko rozkładu jazdy komunikacji, nie kupicie biletu przez komórkę. Tracicie łączność z najbliższymi. Nie da się jednak dodzwonić po pomoc. Nie ma zasięgu. Nie macie gotówki? Nie wypłacicie jej z bankomatu. Niestety, płatności kartą także nie działają – opisano. Czytaj więcej…
Dave Taylor: Prawdziwe informacje czy fałszywe wiadomości?
dailycamera.com, 23 sierpnia 2020 r. Jeśli widzisz coś w mediach społecznościowych, prawdopodobnie są to fałszywe wiadomości! Nie jest to jednak do końca podejście sprawiedliwe i jest to naprawdę jedno z najważniejszych pytań naszej epoki, więc porozmawiajmy o prawdziwości i sprawdzaniu faktów online. Ostatnie badania pokazują, że ponad 50 procent użytkowników mediów społecznościowych uważa, że informacje, które widzą, są filtrowane lub cenzurowane. Ta liczba jest jeszcze wyższa w przypadku osób, które identyfikują się jako republikanie; uważają większość serwisów społecznościowych za lewicowe. Jednocześnie strony takie jak Facebook i Twitter informują, że mają zespoły sprawdzające fakty, blokują tysiące fałszywych kanałów informacyjnych i usuwają miliony fałszywych postów. A jednak wchodzę do sieci i jestem zniechęcony oczywistymi fałszywymi informacjami udostępnianymi i polubianymi przez moich znajomych. Czytaj więcej…