Hejt w sieci. Czy jest karalny?; Pandemia cyberprzestępczości
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Hejt w Internecie – czy jest karalny? Jakie konsekwencje można ponieść?
wadowiceonline.pl, 8 stycznia 2021 r. Niestety zjawisko internetowego hejtu jest cały czas bardzo powszechne. Każdego dnia jego ofiarami pada w Polsce nawet kilka tysięcy osób. Dzieje się tak, mimo rosnącej w społeczeństwie świadomości o zagrożeniach wynikających z zamieszczania w sieci obraźliwych i agresywnych komentarzy.
Wynika to zapewne z tego, że wielu hejterów wciąż czuje się bezkarnie. Tymczasem, konsekwencje prawne ich zachowania mogą być bardzo poważne. Polskie prawo nie definiuje w jednoznaczny sposób zjawiska hejtu. Nie oznacza to jednak, że za jego stosowanie nie można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Hejt przybiera bowiem różne formy, które w obowiązujących przepisach zostały już wyszczególnione Czytaj więcej…
13 popularnych fake newsów o szczepionkach na COVID-19. Przestrzegamy
kontakt24.pl, 7 stycznia 2021 r. Twierdzenia, że szczepionka na COVID-19 nie przeszła wymaganych badań klinicznych, że nie przetestowano jej na wystarczającej grupie osób, że spowoduje zmiany w DNA bądź prowadzi do niepłodności – nie są prawdziwe. Nawet jeśli powtarzają je osoby z tytułami naukowymi czy lekarze.
Jednym z nowych zjawisk w dezinformacji po wybuchu pandemii jest infodemia – a w niej osobną kategorię stanowią fake newsy i niezweryfikowane tezy rozpowszechniane przez osoby z kręgów naukowych i środowisk medycznych. To szczególnie utrudnia walkę z dezinformacją na temat szczepionek przeciw COVID-19. Czytaj więcej…
Pandemia cyberprzestępczości dotyka placówki medyczne
cyberdefence24.pl, 7 stycznia 2021 r. Placówki służby zdrowia są celem coraz większej liczby cyberataków – wynika z najnowszych badań ekspertów ds. bezpieczeństwa. Zagrożenie to zwiększyło się w ostatnich dwóch miesiącach – zwłaszcza, że jednostki te w obecnej sytuacji są bardziej skłonne spełnić wymagania cyberprzestępców, aby odblokować systemy.
Wraz z początkiem listopada nastąpił gwałtowny wzrost ataków na placówki opieki zdrowotnej – o 45% w wymiarze globalnym. „To ponad dwukrotnie więcej niż ogólny wzrost liczby ataków we wszystkich sektorach przemysłu na całym świecie w tym samym czasie” – wskazują eksperci. W badanym okresie wzrost liczby ataków w innych sektorach przemysłu odnotowano na poziomie ok. 22%. Czytaj więcej…