Hejt w gabinecie zbyt częsty; Tylko 40% osób potrafi poznać fake newsa
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Hejt w gabinecie? To zdarza się zbyt często
dentonet.pl, 12 listopada 2020 r. Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.
Dane te pochodzą z przeprowadzonej na forum stomatologicznym na Facebooku ankiety, w której wzięło udział blisko pół tysiąca lekarzy dentystów. 193 osoby (38%) nigdy nie doświadczyły takiej sytuacji. 15% mówi o regularnych zdarzeniach tego typu, „bardzo rzadko” natomiast takie sytuacje miały miejsce u ok. 40% lekarzy, odpowiadających na ankietowe pytanie. Czytaj więcej…
Fake newsy: tylko niecałe 40 proc. internautów potrafi je odróżnić
zachod.pl, 13 listopada 2020 r. O skuteczności wykrywania przez internautów kłamstw w sieci mówiono podczas debaty na temat zwalczania fake newsów, zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.
Psycholog społeczny, doktor Leszek Mellibruda, powołując się na badanie, w którym grupa internautów przez pół roku miała świadomie kontrolować przepływ informacji, powiedział, że skuteczność ta wynosi poniżej 40 procent. Czytaj więcej…
Facebook i Google przedłużają blokady reklam politycznych
wirtualnemedia.pl, 13 listopada 2020 r. Serwisy Facebook i Google poinformowały reklamodawców, że z powodu dużej skali dezinformacji nt. wyborów w USA, reklam politycznych dalej nie będą pokazywać. Blokadę wprowadzono przez 3 listopada, kiedy Amerykanie wybierali prezydenta.
Z decyzji potęg internetowych nie cieszą się sztaby Demokratów i Republikanów – podają amerykańskie media. A to z powodu zaplanowanych na styczeń wyborów w Georgii (gdzie Biden minimalnie wygrał z Trumpem). Mieszkańcy tego stanu pójdą do urn w ramach drugiej tury wyborów do senatu. Brak możliwości reklamowania się w Google i na Facebooku wytrąca sztabom z ręki potężne narzędzie prowadzenia kampanii wyborczej. Czytaj więcej…