#FakeHunter Chatbot – nowe narzędzie; Project Origin będzie oznaczał cyfrowo treści
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
#FakeHunter Chatbot – nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów
telepolis.pl, 14 lipca 2020 r. Polska Agencja Prasowa (PAP) uruchamia nowe narzędzie do weryfikacji fake newsów. #FakeHunter Chatbot to kolejny krok w walce z zalewem dezinformacji związanej z SARS-Cov-2. Za pomocą innowacyjnego narzędzia #FakeHunter Chatbot każdy zainteresowany może w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących koronawirusa SARS-Cov-2 oraz wywołanej przez niego pandemii Covid-19. Chatbot działa między innymi w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS. W praktyce, dostęp do nowej, bezpłatnej usługi PAP będzie możliwy, przynajmniej na początku, za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger. Czytaj więcej…
Project Origin będzie oznaczał cyfrowo treści od zaufanych wydawców. Ma pomóc w walce z fake newsami
wirtualnemedia.pl, 15 lipca 2020 r. Organizacja The Trusted News Initiative (TNI) zrzeszająca wydawców i firmy technologiczne w celu walki z dezinformacją zapowiedziała uruchomienie nowego projektu o nazwie Project Origin. Ma on dodawać „cyfrowy znak wodny” do treści pochodzących z zaufanych źródeł, co utrudni przerabianie materiał od wydawców i powiadomi odbiorców o tym że mają do czynienia z prawdziwą informacją. Nowa metoda ma wspomóc walkę ze zjawiskiem fake newsów w sieci. Fake newsy stają się coraz bardziej powszechnym i poważnym problemem w internecie. Zjawisko przybrało na sile w ciągu ostatnich miesięcy w związku z pandemią koronawirusa, dezinformacja w sieci narasta także lokalnie m.in. w konkretnych krajach kiedy trwa tam okres wyborczy. Czytaj więcej…
Kampania prezydencka a zjawisko hejtu
radioszczecin.pl, 15 lipca 2020 r. 8 gwiazdek (napis skrywające wulgarne hasło), obraźliwe happeningi, wyzwiska na forach internetowych – tak wyglądała końcówka prezydenckiej kampanii wyborczej. Jednocześnie politycy apelują o ogólnonarodową zgodę, choć wyniki wyborów pokazują, że społeczeństwo jest mocno podzielone. Czy negatywne emocje muszą towarzyszyć polskiej polityce? O tym rozmawiali prof. Kazimierz Kik – politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i prof. Antoni Dudek – politolog i historyk. Czytaj więcej…