Dużo skarg do rzecznika i fala hejtu na lekarzy; Boty wygenerowały nagie zdjęcia ponad 100 tys. kobiet
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Interbrand: Facebook poza pierwszą dziesiątką najwartościowszych marek świata. Liderem Apple i Amazon
wirtualnemedia.pl, 21 października 2020 r. W tegorocznym zestawieniu Interbrand Best Global Brands 2020 najwyżej wycenianą marką na świecie został Apple, którego dochody za ten rok szacuje się na 323 mld dolarów. Podium uzupełniają Amazon i Microsoft. Dopiero na 13. miejscu znalazł się Facebook. komentarze 0 Article Firma Interbrand co roku przeprowadza wycenę wartości globalnych marek i opracowuje ranking Best Global Brands. Ocena wartości marek oparta jest o złożone kryteria wyników finansowych i działań marketingowych, na podstawie których szacowane są ich przyszłe dochody. W tym roku pierwsze miejsce w rankingu zajął gigant technologiczny Apple, którego szacowane dochody wzrosną o 38 proc. do 323 mld dolarów. Kolejne miejsce zajmuje Amazon (+60 proc.) z dochodami w wysokości 200,67 mld dolarów. Podium zamyka Microsoft, który będzie mógł pochwalić się wzrostem przychodów o 53 proc. do 166 mld dolarów. Czytaj więcej…
Dużo skarg do rzecznika i fala hejtu na lekarzy
prawo.pl, 21 października 2020 r. Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływa coraz więcej skarg na to, że przychodnie nie działają, że nie można się dodzwonić lub że próbuje się teleporadą załatwić sprawy, których w ten sposób traktować się nie powinno. Wśród pacjentów rośnie złość na lekarzy, a medycy odpowiadają, że kierowany wobec nich hejt jest nieuzasadniony. Pandemia koronawirusa obnażyła stan polskiej służby zdrowia, mówiąc najkrócej: jest źle i nie wygląda na to, by miało być lepiej. Pacjenci są zdezorientowani, lekarze sfrustrowani, a politycy jak pokazują ich działania – nie mają pomysłu, jak wyjść z tego impasu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak i zarządzeniami Narodowego Funduszu Zdrowia – przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny zapewnić dostępność do świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w miejscu ich udzielania od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 – 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Jak to wygląda w praktyce? Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zweryfikował sygnały od pacjentów o trudnościach z uzyskaniem świadczeń. Stwierdzono nieprawidłowości w części przychodni POZ w województwie mazowieckim. Czytaj więcej…
Boty wygenerowały nagie zdjęcia ponad 100 tys. kobiet. Wszystko działo się na Telegramie
antyweb.pl, 21 października 2020 r. Ponad 100 tys. osób padło ofiarą botów zamieniających zwykłe zdjęcia w epatujące nagością. Deepfake’i z wizerunkiem ponad 100 tys. kobiet tworzone były przez boty na… komunikatorze Telegram. Nagość w internecie nie jest niczym nowym. Wszelkiej maści fotomontaże i przeróbki z nagimi ciałami, niestety, również. Ale o sytuacji takiej jak ta — szczerze mówiąc — słyszę pierwszy raz. I może jestem pesymistą, ale obawiam się, że wkrótce takich sytuacji będzie jeszcze więcej. Siladitya Ray na łamach Forbesa poinformował o bardzo niepokojącej sytuacji stworzonej przez ekosystem botów działających w obrębie mojego ulubionego komunikatora, Telegrama. Według firmy Sensity, specjalizującej się w deepfake’ach, ponad 100 tys. użytkowników padło ofiarą… deepfake’ów z ich udziałem. Najwyraźniej wystarczyło w „rozmowie” z botem wysłać fotografię kobiety (te najczęściej były pobierane z serwisów społecznoścowych), a chwilę później otrzymywaliśmy „nagie zdjęcie” z jej wizerunkiem. Dalej zaś takie „nudesy” były udostępniane w innych kanałach telegramowych. Według ludzi zajmujących się tematem: mowa tutaj o ponad 100 tys. wygenerowanych deepfake’owych fotografii. Boty tworzyły „nagie zdjęcia”, a dzięki odpowiedniej reklamie na rosyjskiej społecznościówce VK, cieszyły się ogromną popularnością. Co ciekawe — aż 70% użytkowników tych kanałów pochodziło z Rosji i Europy Wschodniej. Czytaj więcej…