Czy deepfake zrujnuje naszą wiarę w rzeczywistość?; „Rzeczpospolita” z dekalogiem walki z fake newsami
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Czy deepfake zrujnuje naszą wiarę w rzeczywistość?
speedtest.pl, 23 lipca 2020 r. Czym jest deepfake? To pytanie zadaje sobie coraz więcej internautów. Jest to prosta w założeniach technologia, która w nadchodzących latach może mieć ogromny wpływ na rozwój społeczeństwa. To także ogromne zagrożenie dla osób publicznych, chociaż popularność deepfake odbije się na każdym z nas. Nazwa deepfake to połączenie terminu deep learning (dosłownie: głębokie uczenie) z wyrazem fake. Algorytmy, które odpowiadają za powstawanie materiałów deepfake, należą do dziedziny uczenia maszynowego. U ich podstaw stoją stosunkowo proste mechanizmy, które mają odwzorowywać pracę ludzkiego mózgu – system zdobywa nową wiedzę na podstawie wprowadzonych danych. W tym przypadku dane wejściowe to ogromna ilość zdjęć i materiałów wideo przedstawiających różne osoby. Czytaj więcej…
„Rzeczpospolita” z dekalogiem walki z fake newsami
press.pl, 23 lipca 2020 r. „Rzeczpospolita” (Gremi Media) publikuje dekalog walki z fake newsami. W czwartki na łamach dziennika i w serwisie Rp.pl będzie zamieszczać wywiady z ekspertami na ten temat. Dekalog ma ułatwiać rozpoznawanie fałszywych, zmanipulowanych treści. Zawarto w nim m.in. zasadę opierania się na „możliwie wielu źródłach”, identyfikowania źródeł, weryfikacji newsów. Przypomniano, że news odnosi się do faktów, a nie opinii, oraz że notki w mediach społecznościowych nie zawsze są wiarygodnym źródłem informacji. „Pamiętaj, że polityka składa się niemal wyłącznie z nieprawdy” – brzmi dziewiąte przykazanie. Czytaj więcej…
Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu
radio.opole.pl, 23 lipca 2020 r. – To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia – oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej dr Ewa Kosowska-Korniak z Wyższej Szkoły Bankowej. Zastrzegła, że jako społeczeństwo potrzebujemy teraz obniżenia emocji. Jednak nie jest to na rękę politykom, którzy stosują różne metody wpływu na wyborców, czyli społeczeństwo. Często nami manipulują. Jest im też na rękę podzielenia społeczeństwa na dwa wrogie klany. – Zlikwidowanie podziału, zniwelowanie go będzie bardzo trudne – podkreśliła dr Ewa Kosowska- Korniak. Czytaj więcej…